Tarihçe

1989 - 1995
1996 - 2000
2001 - 2005
2006 - 2010
2011 - 2019

1989 - 1995

1989

Aktaş Dış Ticaret Ltd. Şti kuruldu.

Türkiye’de kimyasal hammaddelerin kullanıldığı farklı sektörlere, başta solventler olmak üzere dökme ve ambalajlı pek çok ürünle hizmet vermeye başladı.
1990

Aktaş Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kuruldu.

Aktaş Dış Ticaret Ltd. Şti’nin çalıştığı ürünlere ek olarak, özellikle komşu ülkelerden düzenli ve sürekli hizmet sağlamak ve ambalajlı ürünlere yoğunlaşmak amacıyla kuruldu.
1993

Aktaş Mümessillik Ticaret A.Ş kuruldu.

Günümüzde Inovyn, Mexichem, Lucite International/ Mitsubishi Rayon (MRC) ve Ineos olarak faaliyet gösteren ICI - Imperial Chemicals Industries, UK firmasının sunduğu ürünlerin, Türkiye’de pazarlama faaliyetlerini yürütme amacıyla kuruldu.
1995

ICI grubundaki üreticilerle mümessillik ve distribütörlük anlaşmaları imzalandı.

Klorlu solventler, soğutucu gazlar ve yüzey aktif maddeler ürün portföyüne katıldı.

Union Carbide ile distribütörlük anlaşması imzalandı.

Glikoller, glikol eterler, esterler ve aminler ürün portföyüne eklendi.

1996 - 2000

1998

Ekin Kimya Ltd. Şti. Aktaş grubuna katıldı.

Aktaş Dış Ticaret Ltd.Şti grubun faaliyet alanında yer almayan ilaç kimyasalları, gıda kimyasalları, yakıt katkı malzemeleri, laboratuvar ve analiz kimyasalları gibi spesifik ürünlerin kullanıldığı sektörlere hizmet vermek amacıyla 1995 yılında kurulan Ekin Kimya Ltd.Şti’ni bünyesine kattı.
1999

Aktaş Tank Terminali faaliyetlerine başladı.

Grubun dökme olarak gemilerle getirdiği ürünler Derince-İzmit’te bulunan Aktaş Tank Terminali’nde depolanmaya başlandı.
2000

Dow Chemical Company ( DOW ) ile distribütörlük anlaşması imzalandı.

Union Carbide’nin Dow Chemical tarafından satın alınmasından sonra Union Carbide’ın mevcut ürün portföyü ve Dow Chemical’ın yeni ürünleri Aktaş Dış Ticaret Ltd. Şti. tarafından pazarlanmaya başlandı.

AK-TAŞ DIŞ TİC. A.Ş. Kuruldu.

Aktaş Dış Ticaret Ltd. Şti. Aktaş Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Aktaş Mümessillik Ticaret A.Ş. şirketleri birleştirilerek AK-TAŞ DIŞ TİCARET A.Ş kuruldu.

2001 - 2005

2001

JLM (US) aracılığıyla CEPSA / ERTISA petrokimya tesislerinden aseton ve fenol ürünlerinin Türkiye’de dağıtımına başlandı.

LUKOIL,Bourgas/Bulgaristan petrokimya tesislerinden toluen, styrene monomer, MEG, DEG ve aminlerin Türkiye pazarına dağıtımına başlandı.

2003

Rompetrol rafinerisinin ürünleri pazarlanmaya başlandı.

2006 - 2010

2008

Borealis Group ile distribütörlük anlaşması yapıldı.

Fenol ürününün Türkiye’de dağıtımına başlandı.
2010

Ak-taş Tank Terminali’nin depolama kapasitesi genişletildi.

Ak-taş Tank Terminali’nin kapasitesi artırılarak; müşterilere daha hızlı, güvenli, sürekli ve büyük hacimde hizmet sağlanmaya başlandı.

WhiteChem S.A. kuruldu.

WhiteChem S.A. Cenevre İsviçre’de Avrupa’daki ticari faaliyetleri geliştirmek, ürün çeşitliliğini arttırmak ve yeni kaynaklar yaratmak amacı ile kuruldu.

2011 - 2019

2011

Versalis (Eni) firmasının ürünlerinin (toluen ve ksilen) dağıtımına başlandı.

T Dinamik Enerji Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak amacıyla 2011 yılında AK-TAŞ iştiraki olarak kuruldu.
2012

GEBKİM’de faaliyete başlandı.

GEBKİM Organize Sanayi Bölgesi’nde kimyasal üretimi, depolaması ve laboratuvar çalışmaları için faaliyete başlandı.
2013

Tegnatia Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

T Dinamik ve Egnatia Group ortaklığı ile yerli ve yabancı yatırımcılara anahtar teslim güneş enerjisi santralleri kurulumu gerçekleştirmek amacıyla faaliyete başladı.
2014

Ak-taş Dış Ticaret A.Ş. Adana Yumurtalık Serbest Bölge Şubesi faaliyete başladı.

Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde bulunan depolama tesisi; iç pazarda Türkiye’nin güney şeridine, ihracat pazarında ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine daha hızlı hizmet verebilmek adına Ak-taş Adana Yumurtalık Serbest Bölge Şubesi olarak hizmete başladı.
2015

AKFA Tank Terminali faaliyete başladı.

Chalkida-Avlis bölgesinde faaliyet gösteren ve Yunanistan’ın en büyük petrokimyasal depolama tesislerinden biri olan AKFA Tank Terminali; Yunanistan ve bölge pazarlara kimyasal hammadde depolama hizmeti vermeye başladı.

Chevron Belgium NB ile distribütörlük anlaşması yapıldı.

WhiteChem S.A. ; Chevron Belgium NB firmasının Grup II baz yağlarının Türkiye ve bölge ülkelerde yetkili dağıtıcısı olarak faaliyete başladı ve Chevron’un dünyadaki 15 tedarik merkezinden biri haline geldi.
2016

Ineos Oxide ile distribütörlük anlaşması yapıldı.

100’den fazla ürün portföye katıldı.
2017

Ak-tas, solo finansal verileri ile Fortune 500 Türkiye Listesi’ne girmiştir.

2018

Ak-taş, ''2017 İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) İhracatın Yıldızları Ödülleri'' töreninde ORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI kategorisinde ikincilik ödülünü almıştır.

2019

Ak-taş, 18 Ocak 2019’da kuruluşunun 30. yıl dönümünü kutlamıştır.

Ak-taş ve Lucite International, işbirliklerinin 26. yılını kutlamak ve Türkiye pazarına olan bağlılıklarını göstermek amacıyla Acrylic Design Awards 2019 yarışmasını organize etmişlerdir.

Ekin Kimya’nın hisselerinin Azelis SA’ya satış süreci tamamlandı.

1995 yılında kurulan ve 1998 yılından beri Ak-taş Dış Ticaret A.Ş. bünyesinde bulunan, Türkiye’de ilaç ve gıda sektörlerinin önde gelen tedarikçisi konumundaki Ekin Kimya Tic. A.Ş.’nın hisselerinin tamamı, 16 Aralık 2019 tarihi itibariyle, aynı sektörde faaliyet gösteren dünyanın lider kimyasal hammadde tedarikçilerinden biri olan Azelis SA’ya devredilmiştir.

Tegnatia A.Ş. hisselerinin tamamı devir alındı.

2013 yılında Yunanistan merkezli Egnatia Group ile birlikte kurulan ve  Türkiye’nin stratejik sektörlerinden yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi alanında, güneş enerjisi ile elektrik üretimi gerçekleştirecek santrallerin tasarım, mühendislik ve kurulum hizmetlerini başarı ile sürdüren Tegnatia’daki %50 ortaklık payımız, Egnatia’nın %50 oranındaki hisselerinin tamamının 7 Ocak 2020 tarihinde devir alınmasıyla %100’e çıkarılmıştır.